Za svůj život se stěhovala už 11x, z toho většinou do přechodného, sdíleného nebo nájemního bydlení. Ona totiž @alzbetabydlela už napříč celou republikou. V současném bytě, který si pronajali od přátel v novostavbě nedaleko Prahy, žijí s manželem, dvěma holčičkami a britským kocourem Dekatem přes dva roky. Kdyby si mohla vybrat domov snů, nacházel by se nejspíš ve dvougeneračním rodinném domě v pražském Podolí, kde by mohl žít také její bratr.
Obývák se od doby, kdy jsme návštěvu začaly připravovat, hodně proměnil. Změnila se sedačka a koberce, umění a celkový vibe ale zůstává.Obývací pokoj v říjnu 2022Zrcadla s organickými „ocucanými“ rámy vyráběla Alžběta sama, návod najdete na jejím ig. Na stěně nesmí chybět ani obraz od její babičky. Amélie se za ten rok také proměnila. 🙂 Dnešní podoba Viktorčina pokojíčku a postele – po přestěhování na místo původní pracovny Alžbětina muže Štěpána. Zábranu k posteli Ikea Kura vyrobil Štěpán podle Alžbětina návrhu. Takto vypadala Kura postel před rokem – s vlastnoručně ušitým baldachýnem.
Alžběta vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích ve východních Čechách, i když její rodina pochází až z Karviné. Kameny a práci s nimi miluje stále, bohužel ale kvůli fyzické náročnosti a bolavému zápěstí se tímto uměním nemůže živit. Naštěstí Alžběta je naprosto multifunkční, renesanční, kreativní a extrémně produktivní bytost, která umí fotit, vrtat, vařit, malovat i vymalovat, vyrobit designový kus nábytku i natáčet (někdy i kontroverzní) originální a nápaditá videa. Ta tvoří i pro Městská divadla pražská. A přitom všem má doma se dvěma dětmi, dvěma kocoury (dvou i čtyřnohým) perfektně uklizeno. Perfektně. Vždy (zřejmě).
Kuchyň navrhla Alžběta v Ikea plánovači v několika variantách, tuto si vybrali majitelé. Tenhle kávový koutek (přestože Alžběta zrovna kávu nepije) vznikl celkem nedávno díky nové skombinování nové komody, starší skříňky a barevné výmalby, která dělá dojem bloku a jakoby vestavného řešení..
Jak hezky může být v nájmu
Takhle, popíšu, co jsem u Alžběty zažila já:
Jakmile vstoupíš v takhle sychravém podzimním dnu roku 2022 (ano, trochu se nám publikace protáhla) do jejího bytu, přivítá tě vůně a světlo zapálených svíček a jako podkres zpívající Dan Bárta. První, čeho si můžeš všimnout, je umění na stěnách. Všude. V chodbě známá reprodukce Picassa i portrét ženy od Lény Brauner, v obýváku se pak na sytě vínové výmalbě vyjímá Olbram Zoubek vedle Alžbětina vlastnoručního díla nebo patnáctikilového keramického torza ženy.
Plakát od výtvarnice Lény BraunerKomody po Alžbětině úpravě začaly úplně nový příběh.Dekorativní prvky vždy nejlépe vypadají ve skupince po třech. 🙂Patnáctikilové keramické torzo je zavěšené na jediné hmoždince a zatím se drží.V chodbě známá reprodukce Picassa i portrét ženy od Lény Brauner, v obýváku se pak na sytě vínové výmalbě vyjímá Olbram Zoubek vedle Alžbětina vlastnoručního díla nebo patnáctikilového keramického torza ženy.
Umělecky potrefení
Výsostné postavení uprostřed stěny má ovšem velkoformátový obraz od babičky Renaty Filipové. Její díla nás pak provází i v dalších místnostech. Dva, které dostali novomanželé jako svatební dar, visí v kuchyni nad stolem.
Vázy s travinami zútulňují několik koutů v bytě, včetně chodby.Obrazy nad stolem v kuchyni dostali od babičky jako svatební dar.
„My jsme takhle potrefená celá rodina, babička je malířka, jeden děda byl umělecký kovorytec, druhý taneční mistr a praděda ručně maloval a psal plakáty. Máma měla galerii v Karviné a táta zase kapelu. A všichni jsme si prošli karvinským sborem, a brácha hraje v divadle. A tak nějak vždycky jsme doma měli hezky. Všude byly obrazy, keramika a spousta dekorací.“
Vedle obrazů tu na každém kroku najdeš řadu dekorativních detailů. Od váz se sušenou trávou nebo bodláky, přes klobouky a čepice esteticky seřazené na rampě v předsíni až po svícny, sošky i vlastní výtvory.
Picasso vítá nově příchozí: Hello!I klobouky a čepice mohou plnit dekorativní funkci. Tady dokonce musí – vzorně vyrovnané v řadě a v pozoru. 🙂Obrázky ozvláštní každý kout i sloup.
Nelze si nevšimnout množství živých (mega)rostlin (jako vážně, její rostliny by se úplně klidně mohly jmenovat Adéla!). A to včetně koupelny nebo toalety.
Divadelní křesílka jsou bráchy Kryštofa a tady měla mít jen dočasný domov, ale zřejmě se jim tu taky moc líbí.Kdo říká, že do koupelny nepatří normální komoda a obrázky?
Na svém IG profilu Alžběta říká, že i v nájmu můžeš bydlet útulně. Tohle motto pouze netvrdí, ale žije.
„Když něco potřebuju, tak se to vždycky nejdřív snažím najít na bazaru, když to nemůžu najít, tak přemýšlím, jestli to zvládnu udělat a když zjistím, že by to bylo drahý nebo zbytečně náročný, tak jdu a koupím si to.“
Takhle vypadalo místo pro VIktorčinu komodu před rokem.Vlevo vstup do chodby, v pravo do kuchyně.Shcválně, kdo z vás máte taky takhle vzorně srovnané a uklizené poličky? 🙂Velká skříň ve vstupní hale je naštěstí hodně velkorysá.
Její bydlení je skutečně osobitý a příjemný mix nadčasovosti s trendy prvky. A také je to proces a kreativní příležitost. Alžbětin domov prochází neustálým vývojem. Od doby našeho rozhovoru se proměnily téměř všechny místnosti.
Nejvíc tedy dětský pokojíček, který se přesunul přes chodbu a je nyní spojen s ložnicí. Celá rodina tak vlastně spí v jedné velké místnosti.Dětský pokojíček (původní i ten současný) je plný barev a roztomilých hravých detailů.I běžné police dokáže ALžběta ozvláštnit barvou a nějakým neotřelým nápadem.
Nebát se a barvit
Alžběta se totiž nebojí změny, barev ani vzorů. Dokáže si hrát a přetvářet prostor, hledat i s omezeným rozpočtem neotřelá a vtipná řešení.
„Vždycky, když jsem sháněla bydlení, tak jsem i ty nájemní byty hledala jen nerekonstruovaný, protože jinak ti majitel nedovolí s tím něco dělat.“
V tom současném měla možnost kromě kuchyně přetvořit třeba i koupelnu a wc. Obkladačky vylepšila bílou barvou a podlahu proměnila pomocí samolepicích čtverců. A k tomu výrazná tapeta nad obklad na toaletě, pár kytek a jsi v úplně jiné místnosti.Desku pod umyvadlo si vymyslela, aby zakryla sifon i Dekatův záchod, Štěpán uřízl, Alžběta natřela Balakrylem.Původní závěsná síťovka nahrazena poličkou nad záchodem. A jak ukládáš toaletní papír ty?
Ráda také pracuje s barevnými bloky na stěně, které vymezují jasné místo nábytku a vytváří dojem vestavného řešení. Alžběta je totiž naprostý všeuměl a když ji budeš sledovat, dozvíš se, jak si vyrobit konferenční stolek, rám zrcadla, rohožku, vlastnoruční obraz nebo jak zacházet s vrtačkou, barvami i topením. Působí jako nevyčerpatelná studnice nápadů a energie.
A co až (jestli) se jednou rozhodnou jít do vlastního bydlení? Bude to zase novostavba nebo jak by mělo vypadat?
„Já bych asi radši do starýho, ale muselo by to na něm být vidět – ty původní prvky a tak. Jinak je mi to víceméně jedno, protože vím, že si to udělám hezký tam i tam.“
Takhle vypadal „dětský koutek“ loni…Další příkla barevného zónování, tentokrát pro dětský veselý tvůrčí koutek v obýváku. Oblouk je jeden z prvků, který se v bytě opakuje. Ten šedý je dokonce vytvořený z magnetické folie.
Tady mi rozhodně hezky bylo. Takže teď už se můžeme jen společně těšit, jaký to bude v Alžbětině dalším interiérovém působišti. Věřím, že to zase bude stát za to.
Zrcadlo ve stylu industriálního továrního okna vyrobila Alžběta pomocí šesti menších zrcadel a dřevěných natřených latí.Rám okna je vyrobí z papírové hmoty metodou tzv. papermaché.Světlo na zdi z pětimetrového dlouhého led pásku může dokonce měnit barvy a připomíná neon. Poličky jsou ve skutečnosti jen půlkruh nahoru, zbytek je totiž domalován barvou.